5 Eylül 2014 Cuma

ORAL GLUKOZ TOLERANS TESTİGestasyonel diyabet, daha önceden diyabeti olmayan bir gebede ikinci trimester ve sonrası bir zamanda diyabet ortaya çıkmasıdır.
Gebenin kan şekerinin yüksek olması, bebeğin iri doğmasına, bebekte zeka geriliği oluşmasına ve ölü doğuma kadar bir çok kötü duruma neden olmaktadır.

Hamileliğin  24-27 haftaları arasında gestasyonel gebelik olup olmadığını anlamak için oral glukoz tolerans testi yapılmaktadır.

Ben bu konuda çok fazla ahkam kesmek, internetten okuduklarımı kendi bilgimmiş gibi yazmak istemiyorum. Sadece bana uygulanan bu testten bahsedeceğim.

Test yapılmadan önce kafam çok karışıktı. Televizyonda izlediğim bağzı sağlık programlarına katılan hekimler bu testin yapılmasının bebek için zararlı olduğundan bahsediyordu. Haliyle benim kafamda da bir çok soru işareti olmuştu. 
Eşimin babası iç hastalıkları uzmanı. Kafamda ki soruları anlattım o da bu testin neden yapıldığını, yapılmazsa neler olacağını güzelce anlattı ve yaptırmaya karar verdim.

Şeker yükleme testi için aç karnına hastaneye gittim ve hemen damar yolu açıp ilk kan örneğini aldılar. Sonrasında içmemem için bir sıvı verdiler 10 dk içinde bu sıvıyı içmemi, sıvıyı bitirdikten bir saat sonra tekrar kan örneği alacaklarını söylediler

Not: İlacı içerken fotoğraf çekmeyi unuttuğumdan, görsel üretici firmanın sitesinden alınmıştır.

Bu sıvıyı içmek beni çok korkutmuştu fakat korktuğum gibi olmadı. Bildiğimiz sade gazozun asitinin daha az şekerinin daha çok olduğunu düşünün :) 
Bir saat sonra tekrar laboratuvara gittim kan verdim. Bir saat sonra tekrar gelmemi söylediler.
Bu süre zarfında bir şeyler yemek içmek yasak. Sadece isterseniz biraz su içebilirsiniz.
Bu süreçte açlık beni biraz zorlamadı desem yalan olur :)
Bir saat aradan sonra üçüncü kan örneğini verdim ve 15 dk sonra test sonuçlarımı aldım. Çok şükür her şey yolunda çıktı. Artık içim daha rahat......


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder